Medicininės dėlės

Dėlės

Dėles žmonės naudojo gydymui nuo neatmenamų laikų. Tai amžių patikrintas metodas. Garsus praeities gydytojas Avicena savo darbuose aprašė, kaip ir kada galima naudoti dėles. Biblijoje taip pat randame nurodymų apie gydymą dėlėmis. Ypač plačiai visame pasaulyje dėlės buvo naudojamos septynioliktame - aštuonioliktame amžiuje. Devyniolikto amžiaus pradžioje, vystantis biochemijos ir medicinos mokslams, dėles ėmė keisti chemija. Bet pasaulyje, tame tarpe ir Lietuvoje bei Rusijoje, dėlė vis dar buvo plačiai naudojama ir tyrinėjama. 1903 m. F. Franz iš dėlių liaukų sekreto išskyrė medžiagą ir pavadino ją hirudinu. Iki šiol susintetintas ir natūralus hirudinas naudojamas kaip labai efektyvus antikoaguliantas [krešėjimą veikianti medžiaga]. 1941m. K. Hirst dėlių seilių liaukose atrado hialurodinazę. 1971 m. I. P. Baskova, G.I. Nikonov atrado fermentą, vadinamą destabilaze. Po 1990 metų dėlių seilių liaukose buvo rasta dar apie 30 įvairių biologiškai aktyvių medžiagų.

Šiandien mokslininkai dėlių seilių liaukose aptinka apie 100 įvairiausių medžiagų, kurių poveikis žmogui vis dar tyrinėjamas. Šiuo metu 35 pasaulio klinikose kartu su medikamentais taikomas ir gydymas medicininėmis dėlėmis. FDA [ JAV maisto ir vaistų agentūra ] 2004 m.birželio 28 dieną medicinines dėles pripažino kaip vieną efektyviausių gydymo metodų. Įstatyme rašoma, kad hirudoterapija –viena iš medicinos metodų, tinkamų ligoniams gydyti. Ypač plačiai dėlės taikomos JAV po plastinių operacijų.
Dėlių skrandyje gyvena Aeromonas rūšies bakterijos, kurios gamina kai kuriuos endogeninius fermentus, neleidžiančius kraujui sukrešėti dėlių skrandyje. Dėlės skrandyje randama B grupės vitaminų. Be to randami fermentai, kurie naikina kitas bakterijas, galinčias sukelti kraujo puvimą ar rūgimą dėlių skrandyje. Mokslininkai įvairiose laboratorijose ne kartą tyrė, ar gali dėlės skrandyje esantys mikrobai patekti į žmogaus organizmą, kai dėlė siurbia žmogaus kraują. Tuo tiksu dėlės buvo maitinamos užkrėstu bakterijomis krauju. Paaiškėjo, kad dėlės skrandyje esančios medžiagos stabdo mikrobų dauginimąsi. Stafilokokų bakterijos dėlės skrandyje išlieka gyvybingos tik 2-3 dienas. Ilgiausiai - iki 4 mėnesių -  skrandyje gyvybingi išlieka tik virusai. Dėlės burnoje tarp gerklės ir skrandžio yra vožtuvas, neleidžiantis kraujui tekėti atgal į burną, todėl dėlės skrandžio turinys paprastai nepatenka į žmogaus organizmą.


 Medicininių dėlių biologija


Medicininės dėlės - Hirudo medicinalis priklauso žieduotųjų kirmėlių tipui, dėlių Hirudinea klasei. Žinomi 3 dėlės porūšiai, kurie skiriasi vienas nuo kito kūno piešinio raibumu. Gydymui galima naudoti tik medicinines dėles, kurios nuo kitų skiriasi savo spalva.
Medicininės dėlės nugarėlė rusva, iš abiejų pusių matosi dvi tamsios juostelės, tarp jų yra nedideli taisyklingos formos tamsūs taškeliai. Dėlės pilvas žalsvos spalvos, nusėtas smulkiais taškeliais.


Suaugusios dėlės ilgis yra apie 12 cm ilgio ir 2 cm pločio. Priekinėje kūno dalyje matomas burnos siurbtukas. Burnos ertmėje yra žandai, kurie sudaro trikampio formą. Kiekvienas žandas turi apie 60 dantukų, kurie yra panirę į žandų epitelį, o jų viduje yra kanalėliai. Prie kūno dėlė prisitvirtina užpakaliniu siurbtuku. Stiprūs žandai, lyg piūklai prapjauna odą. Tuo pat metu iš seilių liaukų dėlė į odą purškia biologiškai aktyvias medžiagas, kurios blokuoja krešėjimo sistemą ir tirpdo randus, druskas - visa, kas trukdo kraujo tekėjimui. Siurbiamas kraujas telkiasi dėlės prieburnio ertmėje, iš ten jis stumiamas į ryklę, o iš jos pro atsidariusią kaudalinę raukę išstumiamas į skrandį. Dėl ypatingos dėlės struktūros, skrandis talpina 5-6 kartus daugiau kraujo negu sveria pati dėlė. Skrandyje kraujas tuoj pat pradedamas kondensuoti - iš jo šalinamos druskos ir vanduo. Todėl, dėlei siurbiant, apie ją susidaro balutė. Nesant daugiau galimybių pasimaitinti, šio kraujo dėlei gali užtekti net 1-2 metams.


 Medicininė dėlė - tai gamtos sukurtas gyvas farmacijos fabrikas


Informaciją iš aplinkos dėlės gauna per receptorius, išsidėsčiusius odoje. Penkios akių poros išsidėstę priekinėje kūno dalyje. Be to, dėlės reaguoja visu savo kūno paviršiumi visame kūne esančių receptorių dėka. Cheminiai ir temperatūros dirgikliai yra lūpų srityje, todėl dėlės labai jautriai reaguoja į kvapus ir temperatūros pokyčius. Dėlės kvėpuoja per odą, per ją pašalinamos dujos, vanduo, jonai. Oda gausiai padengta gleivėmis, jos saugo dėlę nuo išdžiūvimo, bakterijų, dalyvauja, kvėpavimo, šalinimo, osmoreguliacijos procesuose. Dėlės plaukioja grakščiai ir lengvai besilankstydamos, šliaužioja ir juda sprindžiuojamaisiais judesiais, jautriai reaguoja į išorinius dirgiklius išsilenkdamos ar besiraitydamos.

Medicininės dėlės minta tik krauju. Kraujo siurbimas ant žmogaus kūno trunka apie 40-60 minučių. Nuo kūno dėlė atsikabina pati. Dėlė sugeba sintezuoti daugybę biologiškai aktyvių medžiagų. Pagamintas medžiagas kaupia seilių liaukose, esančiose tarp dantukų. Kiekviena liaukutė turi ištekamąjį latakėlį, kuris atsiveria į žandus. Latakėliais, dėlei suleidus dantukus į žmogaus odą, sekretas patenka į organizmą. Lietuvos biologė D. Zapkuvienė ištyrė, kad biofabrike išaugintos dėlės seilių liaukose randama žymiai didesni kiekiai biologiškai aktyvių medžiagų negu gamtoje augusios dėlės. Be to, siurbimo metu fabrike išaugintos dėlės sekretas gausiai teka į žaizdelę, tai yra į žmogaus organizmą.

Laukinė dėlė tik siurba kraują – nieko neduodama žmogui. Biofabrike išauginta dėlė duoda didesnį gydomąjį efektą, lyginant su laukinėmis dėlėmis.

Dėlių skrandyje gyvena Aeromonas rūšies bakterijos, kurios gamina kai kuriuos endogeninius fermentus, neleidžiančius kraujui sukrešėti dėlių skrandyje. Dėlės skrandyje randama B grupės vitaminų. Be to randami fermentai, kurie naikina kitas bakterijas, galinčias sukelti kraujo puvimą ar rūgimą dėlių skrandyje. Mokslininkai įvairiose laboratorijose ne kartą tyrė, ar gali dėlės skrandyje esantys mikrobai patekti į žmogaus organizmą, kai dėlė siurbia žmogaus kraują. Tuo tikslu dėlės buvo maitinamos užkrėstu bakterijomis krauju. Paaiškėjo, kad dėlės skrandyje esančios medžiagos stabdo mikrobų dauginimąsi. Stafilokokų bakterijos dėlės skrandyje išlieka gyvybingos tik 2-3 dienas. Ilgiausiai - iki 4 mėnesių - skrandyje gyvybingi išlieka tik virusai. Dėlės burnoje tarp gerklės ir skrandžio yra vožtuvas, neleidžiantis kraujui tekėti atgal į burną, todėl dėlės skrandžio turinys paprastai nepatenka į žmogaus organizmą.

Vis tik dvigubo saugumo sumetimais biofabrikuose išaugintos dėlės laikomos karantino sąlygomis 4-6 mėnesius (per tą laiką žūsta visi mikrobai, net jei jų ir buvo dėlės skrandyje).
Gydymui naudojamos tik biofabrike išaugintos dėlės. Dėlių auginimas - tai ilgas ir sudėtingas procesas, trunkantis apie 2 metus. Dėlė reikalauja ypatingos priežiūros. Dėlės jautrios ne tik tamperatūros svyravimams, jos reaguoja į kvapus, garsus. Ištirta, kad dėlė reaguoja net į žmogų, kuris ją prižiūri. Statistika byloja, kad iš 20 žmonių, naujai priimtų prižiūrėti dėles, po 3 mėnesių lieka dirbti tik 1 žmogus.


 Medicininių dėlių seilių liaukų biologiškai aktyvios medžiagos


Vienas didžiausių molekulinės biologijos laimėjimų per paskutinius dešimtmečius yra tai, kad iš medicininių dėlių gaminamų biologiškai aktyvių medžiagų buvo išskirta ir išgryninta daugiau nei 40 medžiagų. Galvojama, kad dėlė gamina apie 100 įvairių biologiškai aktyvių medžiagų. Didžioji jų dalis - tai fermentai ir jų inhibitoriai. Daugelio pasaulio šalių moderniose laboratorijose, mokslininkų pastangomis nustatytos BAM molekulių struktūros, fermento-substrato ir fermento-inhibitoriaus komoleksų sąveikos būdai, sudarytos sudėtingos jų schemos.


Medicininės dėlės seilių liaukos sintezuoja Hialuronidazę, kuri didina audinių ir kapiliarų sienų pralaidumą ir padeda biologiškai aktyvioms medžiagoms pasklisti organizme.


Histaminas didina kraujagyslių sienelių laidumą, plečia kapiliarus, sutraukia pokapiliarines venules, skatina uždegimo reakciją. Taigi, įkandimo vietoje dėlė sužadina uždegimą - įkandimo vieta parausta, sudirginami odos receptoriai, tuo pačiu spartėja bendras uždegiminis procesas, ko pasekoje greičiau praeina chroninės ligos. Per odos receptorių dirgiklius dirginama centrinė nervų sistema, keičiasi vidaus organų funkcijos. Po pirmųjų dėlių procedūrų neretai paūmėja chroninės ligos ar atsiranda nemalonūs pojūčiai - tai natūralus reiškinys. Tuo būdu aktyvinami imuniniai procesai - organizmas pradeda apsivalyti nuo šlakų, toksinų, naikinama organizme tūnojusi infekcija. Po dėlių uždėjimo gali išryškėti pūlingi procesai bet kurioje kūno vietoje - tai taip pat natūralus dėlių poveikio rezultatas. Nustatyta, kad fagocitozės indeksas po medicininių dėlių seanso padidėja nuo 3,8 iki 5,19.

Hirudinas, kurį išskiria dėlių seilių liaukos, yra specifinis fermento trombino slopintojas. Jis lėtina ar visiškai blokuoja fibrinogeno virtimą fibrinu, be to hirudinas yra trombocitų sukibimo slopintojas - tai medžiaga stabdanti kraujo krešėjimą.

Skirtingai nuo sintetinių trombino inhibitorių, hirudinas yra idealus, nes neturi jokio šalutinio poveikio. Kalinas yra trombocitų ir kraujagyslių sienos kolageno skaidulų sukibimo slopintojas - slopina trombocitų sukibimą ir neleidžia susidaryti trombams.  Dėlių terapija yra trombozių profilaktika - tai turėtų suprasti visi, norintys išvengti insulto, infarkto, tromboflebito. Destabilazės kompleksas padeda ištirpinti trombus.

Prostaciklinas veikia kraujagyslių lygiuosius raumenis - išplėsdamas ir tuo būdu mažindamas kraujo spaudimą. Be to, ši medžiaga sužadina anksčiau prie kraujagyslės sienos prisitvirtinusių trombocitų irimą. Dėlių seilių liaukose randama ir kitų svarbių žmogaus organizmui medžiagų, kurių poveikis paskutiniu metu intensyviai tyrinėjamas viso pasaulio mokslininkų. Rusijos Tarptautinio dėlių centro vadovas Nikonov G.I. su autoriais tyrė dėlių seilių liaukų sekretą Skalnio vardo Biomedicinos centre Maskvoje.

Konstatuota, kad mikro ir makro elementų pasisavinimas žmogaus virškinimo trakte yra nevienodas. Geležies (Fe) iš žmogaus virškinamo trakto į ląstelę patenka tik 15 procentų, Mg - 35, Cu - 30, Ca - 40, Zn - 40, Se - 50, o K, Na - 90 procentų.

Tarp mikroelementų egzistuoja sinerginiai ir antagonistiniai ryšiai, pvz. Fe mažina Cu, Zn kiekį ląstelėje, Mn mažina Cu, Mg kiekį. Sunkieji metalai organizme sukelia pakitimus raumenyse, kauluose, vidaus organuose. Jei organizme vystosi uždegimas, mikro ir makro elementai - Ca, Na, Mg,Mn, Cu, K nebegali patekti į ląstelę. Dėlės padeda pasisavinti ląstelei minėtus elementus. Biomedicinos centre ištyrė dėlių seilių liaukų sekreto ir dėlių kūno sudėtį.
Pasirodo, kad dėlių seilių liaukose bei kūne taip pat gausu tų pačių mikro ir makro elementų.  

dėlės dėlės medicininės dėlės

Dėlių seilių liaukose daugiausia randama pačių būtiniausių elementų - Ca, K, Mg, Na, Zn,Se. Kadangi dėlės kūne sausame pavidale mikro ir makro elementų kiekis išlieka gana didelis, mokslininkai dėles naudoja kosmetikos priemonių, maisto papildų gamybai.

Matome, kad dėlė turi visą eilę gyvybiškai svarbių elementų, kurie dalyvauja žmogaus organizmo oksidacijos procesuose, likviduoja mikro ir makro elementų disbalansą ląstelėse. Be to, dėlės sekretas stimuliuoja mikroelementų pasisavinimą, gerina ląstelių membranų pralaidumą.


Maskvos Valstybinio Lomonosovo vardo Universiteto biologijos fakulteto profesorė Baskova I.P. 40 metų tyrinėja dėlių seilių liaukų sekretą.
Pranešime "Moksliniai hirudologijos ir hirudofarmakologijos pagrindai" rašoma, kad medicininės dėlės seilių liaukose esantis humoralinis agentas sukelia daugybę efektų, koreguojančių žmogaus organizmo veiklą. Biochemijos, biologijos metodų, biotechnologijų, elektroninės mikroskopijos pagalba buvo įrodyta, kad dėlės seilių liaukų sekretas stimuliuoja žmogaus endotelio ląstelėse azoto oksido [NO] sintezę. NO yra svarbiausias širdies-kraujagyslių sistemos, centrinės ir periferinės nervų sistemos, urogenitalinės sistemos, kvėpavimo sistemos, virškinamojo trakto veiklos reguliatorius. NO reguliuoja homeostazės, fibribnolizės mechanizmus, mikrocirkuliaciją, likviduoja kraujagyslių spazmus, bet slopina bakterijų, virusų, grybelių vystymąsi ląstelėse.


Terapinis medicininių dėlių poveikis žmogaus organizmui


1. Medicininė dėlė kąsdama sudirgina žmogaus odos receptorius. Sužadinti receptoriai refleksiškai keičia centrinės nervų sistemos ir vidaus organų funkcijas.
2. Į žmogaus kraujotakos sistemą dėlė įpurškia veikliųjų medžiagų, kurios stimuliuoja visų organizmo sistemų funkcijas, atstato jų normalią veiklą.
3. Likviduoja veninę stazę, atlieka drenažo funkciją. Kadangi kraujas nekreša 10--12 val., tekėdamas iš žaizdelės ir iš kapiliarų išplauna trombus, druskas, šlakus. Atsistato naTūrali kraujotaka, gerėja organų aprūpinimas maisto medžiagomis, deguonimi.


 Dėlės dedamos nustatytose vietose pagal pasirinktą metodiką


1. Pati veiksmingiausia vieta - tai žmogaus gyvybinių galių vieta - stuburo apačia, kryžkaulio ir uodegikaulio sritis. Dėlės dedamos, esant stuburo patologijai, sergant antinksčių, inkstų, tiesiosios žarnos, prostatos ligomis.
2. Kita zona tai - saulės rezginio projekcija. Dėlės šioje zonoje naudojamos esant virškinimo, skrandžio, kasos, kepenų, tulžies pūslės susirgimams.
3. Zona krūtinės srities priekyje ir nugaros sritis tarp menčių. Ši zona naudojama sergant širdies ligomis, esant gerklės, burnos patologijai.
4. Zona kaklo srityje naudojama sergant ausų, hipofizio, nosies, smegenų žievės, centrinės nervų sistemos ligomis.
5. Blužnies zona, kuri yra virš bambos ar žemiau jos, naudojama šlapimo pūslės, lytinių organų, inkstų ligų atvejais.


Dėles galima dėti ir ant pakenkto organo. Procedūrų skaičius ir medicininių dėlių kiekis parenkamas individualiai kiekvienam žmogui, priklausomai nuo amžiaus, susirgimo pobūdžio, vartojamų vaistų kiekio. Medicininės dėlės poveikis kiekvienam žmogui taip pat yra individualus ir skirtingas.
Dėlių įpurkštos veikliosios medžiagos veikia analgetiškai, turi priešuždegiminį, antikoaguliantinį poveikį,  stimuliuoja imunitetą. Dėlių medžiagos plečia kraujagysles. Dėlės gerina mikrocirkuliaciją, audinių aprūpinimą krauju.

Medicinines dėles praktiškai galima taikyti visose medicinos srityse:


Kardiologijoje dėlės taikomos sergant arterine hipertenzija, stenokardijos poinfarktine kardioskleroze, esant širdies kraujagyslių nepakankamumui, stambiųjų kraujagyslių trombozei, migreninių priepuolių likvidavimui ir t. t.
Dermatologijoje dėlė išsiurbia šunvočių, piktvočių, pūlinių turinį. Esant odos ir poodinių audinių sukietėjimui, apatinių galūnių varikozei dėlė siurbdama likviduoja trombus, nereikalingas medžiagas. Moksliškai įrodytas alerginio dermatito gydymas dėlėmis.
Ginekologijoje dėlė dedama esant uždegiminiam procesui, nevaisingumo priežasčių pašalinimui.
Mikrochirurgijoje - autotransplantacijos metu ir po jos - geriau gyja žaizdos.
• Medicininės dėlės sėkmingai dedamos esant neuritui, ūžimui ausyse, otitui ir kitais atvejais.
• Dėlėmis galima gydyti ūmų ir lėtinį hemorojų.
• Dėlės sėkmingai taikomos reabilitacijai po traumų, operacijų, gydymo efektui sustiprinti, sergant lėtinėmis potrauminėmis ligomis.
• Dėles tikslinga taikyti, jei netoleruojami cheminiai vaistai.
• Vietiškai dėlės efektyviai padeda sergant sąnarių ligomis.
• Tikslinga dėles taikyti profilaktiškai įvairių susirgimų atvejais.
• Dėlių negalima taikyti esant kraujo krešėjimo sutrikimui, pav. sergant hemofilija.
• Sergant onkologinėmis ligomis, dėlės taikomos išskirtinais atvejais.
• Nerekomenduojama skirti dėlių terapiją nėštumo metu.
• Esant žemam hemoglobino kiekiui, dėlės taikomos tik pasikonsultavus su gydytoju.


Nuimta nuo paciento, dėlė sunaikinama. Lietuvoje vis dar sklando apgaulingos kalbos, kad dėlės gali būti naudojamos pakartotinai. Pakartotinai dėlės nenaudojamos. Fiziologiškai dėlė taip sutverta, kad pasisotinusi krauju, ji tą kraują virškina 5-6 mėnesius, o gal ir daugiau. Dėlė nesikabina tol, kol jos skrandyje yra kraujo. Nuo žmogaus nuimta dėlė šiais laikais dėl padidinto žmogaus ir aplinkos užterštumo net neišgyvena, jei ir būtų bandoma ją laikyti namuose visą pusmetį.  Dėlė neužkrečia žmogaus jokiomis ligomis, nes jos skrandyje esančios medžiagos naikina virusus ir bakterijas. Dėlės neserga žmogui būdingomis ligomis. Dėlės žūsta tik nuo chemikalų, užteršto vandens ar oro.  Dėlės yra sveikos aplinkos ir švaraus vandens rodiklis.